Patikler lifler

Yeşilay Dergisinde Yayınlanan El Yapımı Çantamız

Yeşilay dergisinin mart ayı sayısında yayınlanan el yapımı çanta modelimizi sizlerle paylaşıyorum.

” Düşünsenize çok değil bundan 15 * 20 yıl öncesine kadar herkes kullanacakları eşyaları, kıyafetlerini kendileri yaparlarmış. Hazır zaten yok makine yapımı hiç yok… El emeği, göz nuru ile yapılan eşyalar hem çok değerli hemde çok kullanışlı olurmuş. Örneğin: Bir davet mi var ? Hemen gidip elbiseleri için, kullanacakları çantaları için kumaş alırlarmış ve evlerinde, kendi elbiselerini ve çantalarını kendiler hazırlarlarmış. Ne kadar güzel bir şey değil mi ? Aslında şimdi de bu nostaljiyi tekrar canlandırabiliriz. Mesela çantayla başlayabiliriz bu işe. Hem o kadar da zor ve masraflı bir meşguliyete girmeyeceğiz. Alışveriş merkezlerinde zoraki beğendiğimiz çantanın pek de içimize sinmediği aşikardır. Oysa kumaşını kendimiz alıp, kendimiz hazırlarsak çantayı hem öz güvenimiz artar hem de arkadaşlarımız arasında fazlası ile dikkat çekeriz. ”

Peki bir çanta yapmak sanıldığı kadar zor mudur ? Tabi ki hayır. Belkide 1 saatinizi bile almaz. Üstelik hiç zorlanmadan yapabilirsiniz. Nasıl mı ? Kendimize kendi emeğimizle bir çanta edinmek için gerekli malzemeleri tamamlayın ve resimlerde gösterildiği gibi adımları tek tek izleyin. Üstelik bu modelde farklı renk ve boyutlarda çantalar da yapabilir ve çeşit çeşit kullanabilirsiniz.

El yapımı çanta

El yapımı çanta

Malzemeler;

Çantanızın hangi boyutta olacağıyla orantılı bir deri parçası
Fular yada kumaş parçası
Pense
Makas
Kulp (Tuhafiyelerde bulabilirsiniz.)
Delme gereci

Evet malzemelerimiz tamam olduğuna göre artık çantamızın yapımına başlayabiliriz;

Öncelikle kumaşınızı daire şeklinde kesin. Size vereceğimiz görselde kumaş tabak yardımı ile kesilmiştir, Siz farklı materyaller kullanabilirsiniz.
Fiyonkunuzu geçirebilmek için delme gereci ile fotoğraflardaki gibi delikler açınız kumaşınıza.
Fiyonkunuzu deldiğiniz deliklerden geçirin ve bağlayın.
Çantanızın kulpunu takınız.
Artık sizinde el emeği bir çantanız var, Güle güle kullanın.

Dergideki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık