Patikler lifler

Vitray Nasıl Yapılır?

Vitray Nasıl Yapılır?

En sevdiğimiz cam süsleme sanatlarından birisi olan vitray, camla resim yapmak anlamına gelmektedir. Önceden belirlenmiş desenlerle renkli camları boyayarak ortaya harika işlerin çıktığına vitray ile şahit oluyoruz. Bu teknik için birçok farklı yöntemin kullanıldığını söylemek de mümkün. Ancak vitray yapmaya başlamadan önce bilmeniz gereken bir şey var ki, camlar vitray yapılırken boyanmıyor.

Üretimleri sırasında içine boya atılıyor. Bu sayede renkli camlar elde edilmiş oluyor. Vitray yapmak için gereken malzemelerde ise hangi tekniği kullanacağınız oldukça önemli. Kurşun, Tiffany ve alçı vitray olmak üzere 3 farklı türünden bahsedebiliriz, ki bunların her birinde kullanılan malzemelerde değişiklik gösterebiliyor. Vitray nasıl yapılır sorusuna gelince;

İlk olarak yapacağınız vitrayın hangi ölçülerde yapılacağı belirlenmelidir. Daha sonra desen seçme aşamasına yani en önemli aşamaya gelinir. Çünkü seçeceğiniz desen bu noktada oldukça önemli, çünkü desen ne kadar güzel olursa vitray da o kadar kendini gösterecektir. Desen seçtikten sonra uygun ölçülere göre belirlenir. Tasarladığınız desen kartona çizildikten sonra, parçalar tek tek numaralandırılır.

Sonra bu parçalar tek tek makasla kesilmektedir. Aynı şekilde renkleri de tek tek parçalara yazılmalıdır. Rengine göre parçalar camın üzerine çizildikten sonra, daha sonra cam elması olarak bilinen çelikle cam kesilir. Daha sonrasında ise camlar ısıtılır ve vitray yapma işlemi tamamlanmış olur. Birkaç denemeden sonra, vitray yapma konusunda çok daha başarılı olduğunuzu görebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık