Patikler lifler

Tuz Deneyi Okul Öncesi

Ev ortamımızda basit bir şekilde çocuklarımızla yapacağımız deneylerden biride tuz deneyidir. Eğitici ve öğretici bir deney olmakla beraber özellikle 4-5 yaş gurubu çocuklarımız eğlenerek bu faaliyetlerimizde vakit geçiriyorlar. Bende kızımla bu deneyi evde yapmaya karar verdim. Ev ortamında elimizde bulunan malzemelerimizi kullandık. Hem eğlendik, hem öğrendik.

Tuz deneyi

Malzemelerimiz sırasıyla şunlardı;
Aynı boyutta 3 büyük kap bulduk.( İçerlerine eşit miktarda su doldurduk.)
3 Yumurta

Tuz deneyi ödevi

Birinci kabımızın içine tuz koymadık. İkinci kabımızın içine 1 yemek kaşığı tuz koyduk ve karıştırdık. Üçüncü kabımızın içine 3 yemek kaşığı tuz koyduk ve karıştırdık.

Tuz yumurta deneyi
Deneyimiz şu şekilde devam etti. Her üç kabımıza da birer yumurta yerleştirdik. Birinci kabımızda tuz olmadığı için yumurta suyun altında kaldı. İkinci kabımızda az miktarda tuz olduğundan, yumurta suyun ortalarındaydı. Üçüncü kabımızda ise çok miktarda tuz olduğundan yumurtamız üstte yüzüyordu.
Sırasıyla bardaklarımızda bulunan sular birincide tuz yok zaten renginden de belli. İkincide bir kaşık tuz koyduk. Üçüncü bardakta üç kaşık tuz koyduk. Rengi oldukça beyaz oldu.

Daha sonra yumurtalarımızı yerleştirdik.

Okul öncesi tuz deneyi nasıl yapılır

Deneyimizin son hali bu şekildeydi. Birinci bardaktaki yumurtamız suyun içinde tuz olmadığından kaldırma kuvveti az olduğundan bardağın dibine çökmüş durumdaydı.

İkinci bardağımızda bir kaşık tuz olduğundan yumurtamız suyun ortasında kaldı.

Üçüncü bardakta tuz yoğun olduğundan yumurta üstte yüzüyordu. Bu basit deneyi hepiniz evinizde deneyebilirsiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık