Patikler lifler

Tığ işi örgü bebek bolero yapılışı ANLATIMLI

Örgü örmeyi seviyorsanız sizde benim gibi en çok bebek örgülerine meraklısınızdır. Bebekler için, elbise, hırka, etek, patik, yelek gibi bir çok örgü modelleri arasından seçmiş olduğumuz örgü bebek bolero modelini sizler için paylaşıyorum. Modelin yapılışı hakkında bilgi veren makale Nako’ya aittir. Örgü bebek bolero yapımı için yün iplerinizi nako internet sitesinden alabilirsiniz.

Örgü bebek bolero

Model adı : Lolipop Bolero
Zorluk derecesi : Orta
İlgili şiş numaraları : 4
Yaş grubu : 1-2 Yaş
Örgü şekli : Düz örgü, ters örgü, haraşo
Gerekli malzemeler : 80433 (2 Yumak), 1 adet düğme
Mevsim : Kış, İlkbahar, Sonbahar

Yapılışı:

ARKA ve ÖN:
Arka ve ön bedenler beraber örülür. 56 ilmek başlanır, 5 diş haraşo örülür. Örgüye; 4 sıra düz, 3 diş haraşo, 4 sıra düz…şeklinde devam edilir. Beden boyu 24 cm olduğunda yaka için ilmekler ortalanır ve ortadaki 16 ilmek kesilir. Her iki tarafta kalan 20’şer ilmekle örgüye devam edilir. Ön ortasındaki 6 ilmek beden boyunca haraşo örülür. Ön ortası 8 cm olduğunda 3 sıra arayla 6 defa; 6 ilmek haraşo örülür, 1 ilmek artırılıp, 26 ilmeğe ulaşılır. Sonraki sırada aynı şekilde artırılan 6 ilmek kesilir. Her haraşo sırası örülürken bir defa ön ortasından başlanarak; 17 ilmek örülür, geri dönülür, 17 ilmek örülür, başa gelinir. Her düz sıralar örülürken bir defa; 15 ilmek örülür, geri dönülür, 15 ilmek, örülür, başa gelinir. Bu şekilde 24 cm örüldükten sonra kol evi oluşturulup, 20 ilmek bir defada kesilerek bitirilir. Diğer taraf da aynı şekilde örülür.

KOLLAR:
32 ilmek başlanır, 5 diş haraşo örülür. Örgüye; 4 sıra düz, 3 diş haraşo, 4 sıra düz…şeklinde devam edilir. Her iki taraftan 5 sıra arayla 4 defa 1’er ilmek artış yapılarak 40 ilmeğe ulaşılır. Kol boyu 18 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 3+2+5 defa 1’er ilmek kesilir. Kol boyu 24 cm de kalan 20 ilmek her iki taraftan 4+4 şeklinde kesilir. Kalan 4 ilmekle bitirilir. Diğer kol da aynı şekilde örülür.

Örgü bolero şeması

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık