Patikler lifler

Plastik Pet Şişeden Kum Saati Nasıl Yapılır

Makalemiz pet şişeden kum saati yapılışı içerikli bir yazı olacaktır. Gayet basit ve kullanışlı olan bu el yapımı kum saatini ister kendi evinizde kendi zevklerinize göre tasarlayın ister hediyelik eşya olacak şekilde bir arkadaşınıza hediye edin.

Malzemelerimiz pet şişe bir bant ve de küçük bir karton parçası olacak. Pet şişeyi istediğiniz gibi alabilirsiniz bizim pet şişemiz mor ve değişik bir şekilde pet şişe oldu. Eğer siz de kum saatinizin daha gösterişli ve güzel görünmesini istiyorsanız değişik pet şişeler kullanın ancak dikkat edin altta vereceğimiz fotoğraflardaki gibi hafif yanlara doğru geniş bir pet şişe bulmanız daha iyi olacaktır hem görünüş itibariyle hem de kum tanelerinin ya da boncuk, mercimek gibi kullanılabilir araçlar da olabilir.

Pet şişeden kum saati

Pet şişeden kum saati

Malzemelerimiz sayarken içindeki kum görevi yapacak envanteri belirtmeyi unuttuk, evet içindeki kum, boncuk, mercimek tanesi ya da aklınıza gelebilecek bu saydıklarımızın boyutunda herhangi bir başka envanterle de bu işi görebilirsiniz. Daha sonra kum saatimizin kum akışının eğer hızlı ya da yavaş olmasını istiyorsak önceden belirttiğimiz kartonu ona göre delik kısmını ayarlıyoruz. İki pet şişemizden birine boncuk ya da kumu dolduruyoruz diğeri boş kalacak akış diğer boş kutuya sağlanacak. Kartonu plastik şişenin ağız kısmına yerleşecek şekilde kestikten sonra kartonun sağlam olması ve kayma olmaması için şişenin ağız kısmına bir miktar yapıştırıcı sürüyoruz ve kartonumuzu üstüne koyuyoruz. Bir süre kurumasını bekledikten sonra boncuk ya da kum doldurduğumuz diğer pet şişeyi bu kartonun üst kısmına yerleştiriyor ve sıkıca bantlıyoruz. Dikkatli olun sıkıca bantlamazsanız pet şişeler çözülebilir ve kum saatiniz bozulur. Bu işlemleri yaptıktan sonra artık kum saatiniz akmaya başlayabilir isterseniz kum saatinizin daha şık ve eğlenceli görünmesi için yapıştırıcılar ya da boyalarla süsleyebilirsiniz ya da alttaki fotoğraflarda da görüldüğü gibi daha ciddi bir çalışma da yapabilir ve adeta bir hediyelik eşya yapabilirsiniz. Eğer isterseniz okul öncesi kum saati yapımı ve kum saati nasıl yapılır proje ödevi sorularının yanıtlarını da bu makalemizde bulabilirsiniz.

plastik şişeden kum saati

plastik şişeden kum saati

Kola kutusundan kum saati

Kola kutusundan kum saati

2,5 litrelik kola kutuların içerisine kum koyduktan sonra ağızlarını yan yana getirip bantlayıp resimdeki gibi bir kum saati elde edebiliriz.

Kola kutusu ile evde kum saati yapılışı

Kola kutusu ile evde kum saati yapılışı

Plastik su şişelerinden kum saati

Plastik su şişelerinden kum saati

Küçük su şişeleri ile resimdeki gibi basit bir kum saati yapabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Anonim diyor ki:

    evvettttttttttttttttttttttt

  2. şükrü diyor ki:

    yyyyyyyyyeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeessssssssssssssss

  3. kittyebrukaya diyor ki:

    süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Yorum Yaz

Yukarı Çık