Patikler lifler

Pet Şişeden Süpürge Yapımı

Özellikle evlerinde bahçesi olanların, evlerinin önünün ya da bahçesinin ne sık kirleneceği konusunda fikri vardır. Ama bunu kolayca atlatmanın bir yolu var. Atmayı düşündüğünüz  pet şişelerden çalı süpürgesi yapabilirsiniz.

4-5 tane büyük pet şişe, maket bıçağı, makas, bir sopa, plastik süpürgemizi sopaya bağlamak için tel, çivi ve bir de çekiç, ihtiyacımız olan malzemeler. Önce 2 ya da 3 pet şişenin dibindeki bombeli yerini ve kapak bölümü de dahil olmak üzere üst bölümünde daralan yeri maket bıçağıyla çizerek kesin. Keseceğiniz şişe sayısı size bağlı. Bu keseceklerimiz süpürgenin dallarını oluşturacak. Eğer sık olmasını isterseniz 3 şişe kullanın, ama sık dallarının hareket ettirmeyi zorlaştıracağını unutmayın. Bombeli yeri kestikten sonra makasla yukarı, kapak bölümüne doğru dal dal olacak şekilde kesin.  Bunlar süpürgemizin dallarını oluşturacak. Bu şişelerin kapak bölümlerini kesmeyi de unutmayın.

Pet Şişeden Süpürge Yapılışı

Kestiğimiz bütün pet şişe dallarını birbirinin üzerine geçirerek bir dal birikintisi elde edelim. Diğer kalan pet şişelerin ise sadece kapağa doğru daralan, yani üstten az bir bölümünü keselim. Bunları, yani şişelerin üst kısımlarını kestikten sonra, önceden  üst üste koyup oluşturduğumuz dal birikintisiniz üstüne ve altına koyacağız. Bu hem sopayı yerleştirmemizi sağlayacak hem de dalların bir arada durmasına yardım edecek.

Kola Kutusundan Süpürge

Plastik Şişeden Süpürge

Bunları yaptıktan sonra bulduğumuz sopayı şişelerin ucundan geçirelim. Şimdi sıra bu plastik süpürge dallarını sopaya bağlamada.

Şişeden Süpürge Nasıl Yapılır

Plastik Süpürge

Telle etrafını sıkıca sarabilirsiniz ama bu bir süre sonra yeterli
olmaz. O yüzden  2 ya da 3 taraftan sopayı çivilemek daha etkili
olur. Büyük çivi olmamasına dikkat edelim. Küçük ve ucu mümkün
olduğunda sivri olan çiviler olsun. Çünkü plastik bir
maddeyi delip bir sopaya çivileyeceğiz.

Çiviledikten sonra isterseniz etrafını telle de sarabilirsiniz.

Pet Şişeden Süpürge Yapımı Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık