Patikler lifler

Oya Modelleri ve Yeni Oya Örnekleri

Oyalar tarihten günümüze kadınlarımızın kendini ifade ettiği çeşitli el işleridir. İster Aandolu’da isterse büyük şehirlerde olsun oyasız bir kız çeyizi düşünülemez.  Kız çeyizleri annelerin ve evlenecek kızların kendi hünerlerini gösterdikleri alanlardır. Bu nedenle çeyizin önemi hiçbir zaman azalmaz. Çeşitli renk figür ve desenlerden oluşan oyalar başörtü, yemeni kenarlarına olduğu kadar her çeşit örtü yapımınında da uygulanabilir. Yemeni, çevre, yazma gibi kız çeyizlerinde çok kullanılan materyaller için oya çeşitlerini sizler için derledik.

Oya Örnekleri Genellikle İğne Oyası

Oya Örnekleri çok çeşitli ve renkli. Kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası olan yemeni ve başörtüsü kenarları için tığ oyası örnekleri mevcut. Çeşitli zincir işleri, örümcek oyası gibi çeşitleri olan oyalarda çok güzel renkler de kullanabilirsiniz. Çiçek desenlerinde  kullanılan menekşe, lale, sümbül, hanımeli ve karanfil motifleri son derece güzel. Çiçek desenli oyalarda beyaz yeşil kombinleri, çemberlerde menekşe desenleri ve harika morlar, kırmızı yemenilere para para kırmızılar, küçük papatya desenlerinde sarı beyazlar, boncuklu yazma işlerde pembeler, leylaklar kullanabilirsiniz.

Oya Modelleri ve Yeni Oya Örnekleri

 

Oya Örneklerinde koyu renk zemine uygulanmış açık renk oyalar çok moda. Ayrıca bordo yemeni üzerine sarılar, yeşiller çok yakışıyor. Daha çok yaşlı teyzelerin kullandığı beyaz yemeniler yine beyaz oyalarla süslenmeli. Bu onlara ağırbaşlı bir hava katıyor.

Oya Örneklerinde pullu yazmaları da sıkça görüyoruz. Yazma kenarları için pullarla uygulanan el işleri son derece zevkli ve güzel. Rengarenk pullar başörtü, çevre, yemeni kenarlarına neşe katıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık