Patikler lifler

Okul Öncesi Parmak İzi Deneyi

Okul öncesi parmak izi deneyimiz çocuklarımızla yapacağımız eğitici faaliyetler arasındadır. Biz de kendi okulumuzda bu deneyi yaptık, yaparken de hepimizin parmak izinin farklı olduğunu gördük. Hep beraber parmak izi nasıl alınır öğrendik. Okul öncesi eğitici bir faaliyetimiz oldu. Bunun yanında da “Parmak izi nedir?” Sorusunun da cevabını kendileri bulmuş oldu.

Parmak izi deneyi

Öncelikle toz haline getirilmiş tebeşire başparmağımızı iyice batırdık. Batırdığımız parmağımızı banda sıkıca dokundurduk.

Okul öncesi parmak izi deneyi

Dokundurduğumuz bantları siyah fon kartonuna yapıştırdık. Çıkan şekil hepimizin parmaklarına aitti. Parmak izi çeşitlerine isimlerimizi yazdık. Çok eğlendik.

Okulumuzda yapmış olduğumuz deneyi evimizin ortamında da çocuklarımızla yapabiliriz. Beyaz bir düz kâğıdı siyah kurşun kalemle iyice karalarız. Başparmağımızı iyice bastırırız. Elimize siyah kurşun kalem şekli çıkıyor. Bu şekli boş beyaz bir kâğıda bastırdığımızda parmağımızın şeklinin bu kâğıda çıktığını görüyoruz. Aynı işlemi bir bant üzerinde de yapabiliriz. Karaladığımız kâğıdımıza parmağımızı bastırdıktan sonra bir banda parmağımızı bastırdığımızda aynı izlerin bant üzerinde çıktığını göreceğiz.

Parmak izi

Bir büyüteç yardımıyla parmak izimizi yukarıdaki gibi görebiliriz. Bütün parmaklarımızı karalanmış kâğıda dokundurup, tekrar beyaz kâğıdımıza dokundurduğumuzda çıkan farklı olduğunu görürüz. Parmak izlerinin hangi parmaklarımıza ait olduğunu bulmaya çalışırız. Bunu yapmak çok kolay olmasa da çok fazla iz olmayınca büyüteç yardımıyla kolay oluyor.

Bu sayede parmaklarımız arasındaki ufak farkları gözlemleyebilir, harika bir deneyim elde edebiliriz. Çocuklar parmaklar arasındaki farkları anlar. Gözlem ve yeteneklerini bu sayede geliştirirler. Böyle bir çalışma yaparak sizde çocuğunuzun ne kadar yetenekli olduğunu göreceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık