Patikler lifler

Okul Öncesi Bitkilerle İlgili Deney

Birkaç hafta önce dört yaşındaki oğlum bir televizyon programında izlemiş; bitkilerinde birer canlı olduklarını beslenemediği takdirde büyüyemeyeceğini, onlarında sevgi şefkate ihtiyaç duyduklarını, susuz kaldıklarında hayata küstüklerini ve bu küsüşlerini solarak yansıttıklarını öğrenmiş. Merakla bitkilerin suyu nasıl içtiklerini sormaya başladı bende evde naçizane ufak bir deney yaparak kendisini ikna etmeye çalıştım.

 

İlk bitki deneyimiz bitkilerin gövdelerinin başlıca görevlerini oğluma anlatabilmekti deney için gerekli malzemeler;

2 tane beyaz karanfil
2 tane bardak
Farklı 2 renk mürekkep
Makas

Bitkilerle ilgili basit deney

 

İki ayrı bardağa iki karanfili ayrı ayrı koydum. Bardakları yarısına kadar su ile doldurdum ve bardaklardan birine bir miktar mavi mürekkep damlatarak 3-4 saat kadar beklettim. Tabi oğlum bu süre zarfında karanfildeki değişikliği görebilmek için sabırsızlanıyordu.

Okul öncesi bitki deneyi

Zaman doldu ve karanfillerin yanına gittik, oğlum karanfildeki değişimi gördüğünde şaşırarak sordu “anne bu çiçek nasıl mavi oldu” diye. Makas yardımıyla maviye dönüşen karanfilin sapından birazcık kestim ve içerisindeki mavi su dolu incecik borucukları kendisine gösterdim bu borucuklar sayesinde bitkilerin beslendiğini söyledim. Tabi bu duruma çok şaşırdı, ne kadar doğru bilmem ama o günden sonra bitkilerde bulunan borucuklarla insanlarda bulunan damarları özdeşleştirdi.
Bitkilerle ilgili aklındaki soru işaretlerini bu tür deneylerle yavaş yavaş çözüyoruz. Şimdi sırada bitkilerin nasıl büyüdüğünü(ürediğini)gösterebilecek bir nohut deneyi planlıyorum umarım anlatabilirim. Şimdiden hepinize başarılar diliyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık