Patikler lifler

Kendi Şişen Balon Deneyi

Hep çocuklar merak edecek değil ya, birazda ben meraklı olmak istedim ve islediğim bir çocuk programında kendi kendine şişen balon deneyi anlatılıyordu. Bir anda merak sardı ve ben de ilk defa çocuk olabilirim ve bu deneyi de kendim için yazabilirim diyerek düşündüm.

Zaten evde bulunan malzemeler olduğundan dolayı beni pek zorlamadı. Hemen malzemeleri hazırladım. Malzemeler;

2 yemek kaşığı şeker,
Kuru maya,
Balon (Çaktırmadan çocuklarından balonlarından aldım. Umarım anlamazlar.)
Ilık su (Zaten su ısıtıcısında her zaman bulunur. )
Huni, karıştırma kabı
Pet şişe (Ağzına balon sığacak şekilde)

Kendi şişen balon deneyi

İlk öncelikle karıştırma kabının içine bir miktar sıcak suyun içine, şeker ve mayayı katıp karıştırdım. Biraz bekledim mayanın ve şekerin suyun içinde tamamen çözünmesini sağlamak için karıştırdım.

Okul öncesi kendi şişen balon

Oluşan karışımı huni yardımı ile pet şişenin içine döktüm ve balonu pet şişenin ağız kısmına gelecek şekilde yerleştirdim. Kendi kendine bıraktım karışımı. Bir süre sonra karışıma bakmak için yanına gittiğimde balon şişmeye başlamıştı.

Kendi şişen balon nasıl yapılır

Biraz daha şişmesi için kendi haline bıraktım karışımı. Yine bir süre sonra bakmak için karışımın yanına gittiğimde balon baya şişmişti. Ölçüm bile yaptım. İlk ve son hali ile baya şişmişti balon. Gerçekten baya zevkli geçti ilk deneyim. Kendim için yaptığım ilk deneyim olduğu için kendimi Albert Einstein olma yolunda emin adımlarla ilerlediğimi hissediyorum. Hepinize kolay gelsin. Başarılar. İCLAL.

Yorumlar

  1. nhdhjdg diyor ki:

    ya nasıl yapıyolarki

  2. merve sultan olgaç diyor ki:

    supermiş

Yorum Yaz

Yukarı Çık