Patikler lifler

Kartondan Uçak Maketi Yapılışı Resimli Anlatım

Bugünkü konumuz kartondan uçak maketi yapılışı. Diğer projelerimizde de olduğu gibi buradaki ana maddemiz karton çünkü hep bulması kolay hem ekonomik hem de daha kullanışlı bir materyal. Çocuklarınıza eğlenceli dakikalar yaşatmak için bu yazımızı okuyun ve uçak maketi yapımı sorusunun cevabını alarak çocuklarınıza güzel bir hediye ya da proje ödevi verin.

kartondan uçak maketi

kartondan uçak maketi

Yukarda gördüğünüz 1.resimdeki gibi tuvalet kağıdı rulosunu kesici alet yardımıyla kesiyoruz uçağın kanatları ve pervanesinin yerleşmesi için. Daha sonra pervaneyi 2.resimde de görüldüğü gibi bir jilet yardımıyla olabilir karton kutu temin ederek ondan şekildeki gibi kesiyoruz ortasına bir delik açıyoruz buradan raptiye ile sağlamlaştırma işlemi yapacağız pervane için. Ayrı bir tane daha da pervanenin sağlam durması için 3.resimde görülen ortası delik yuvarlaktan karton kutumuzdan kesiyoruz ve bunun da belirttiğimiz gibi raptiye geçecek şekilde ortasına bir delik açıyoruz. Uçağımızın ön kolları için 3-4 cm. genişliğinde 7-8 cm uzunluğunda kartonumuzdan kesiyoruz 4.resimde görülen gibi olacak şekilde ayarlayın. Arka kanatlar için ise 5.resimdeki gibi yaklaşık 1cm.genişliğinde 4-5 cm. uzunluğunda olacak şekilde kesilmesi gerekiyor. Uçağımızın arka rüzgarlığı için 6.resimdeki gibi bir yuvarlak karton kestikten sonra onu dörde bölebilir ve şekli oluşturabilirsiniz. 7.resim ise raptiyenin nasıl olması gerektiğini gösteriyor bunun için kırtasiyenize başvurabilirsiniz.

ucak maketi yapılışı

ucak maketi yapılışı

Bu aşamaları yaptıktan sonra isterseniz resimdeki gibi boyayabilir çocuğunuzun zevkine göre ona da boyatabilirsiniz ya da çeşitli çıkartmalarla çocuğunuz için daha süslü bir uçak elde edebilirsiniz.

Şimdi bu parçaları birleştirmeye geldi tuvalet kağıdına ilk resimde gösterdiğimiz gibi ön ve arka kanatlar için kesikler açıyoruz daha sonra ön kanat için kestiğimiz 4.resimdeki kanadı ön kısma yerleştiriyoruz bir ucunu sokup diğer taraftan çıkartarak ön kanadımız hazır hale geliyor aynı işlemi arka kanatlar için de uyguluyoruz ve 5.resimdeki gibi bir kanadı arka kanadı oluşturmak için kullanıyoruz. 6.resimdeki arka rüzgarlığı rulonun üst tarafına bir delik açarak yerleştiriyoruz. Ön  pervane için ilk olarak 3.resimdeki yuvarlak kartonu daha sonra onun üstüne de 4.resimdeki pervaneyi koyarak rulonun ön kısmına raptiye ile tutturuyoruz. Böylece kartondan uçak yapımını tamamlıyoruz.

evde ucak maketi yapımı

evde ucak maketi yapımı

Yorumlar

 1. ösrel diyor ki:

  bence uçmuyorduuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuurrrrrrrrrrrrrr

 2. GİZEM diyor ki:

  EVET BENCEDE

  1. Anonim diyor ki:

   bence hayır

 3. salih diyor ki:

  çok güzel

 4. acaba kimm billl diyor ki:

  Bence pervanesi güzel

 5. kim acaba diyor ki:

  yok artı

  1. salih diyor ki:

   evet uçuyor

Yorum Yaz

Yukarı Çık