Patikler lifler

Kartondan Kumbara Yapımı

Cebimizde ki bozuk paraları; hem değerlendirmek hem de genellikle ceplerimizin delinmesini veya cüzdanımızda ki ağırlığından kurtulmak için kumbaralara ihtiyaç duyarız. Bu sayede evde ki çocuğunuza da erken yaşta birikim yolunu öğretmiş olursunuz. Kumbaraya ihtiyaç duyduğumuzda hemen gider bir kumbara satın alır, bozuk paraları atmaya başlarız. Artık para vererek kumbara almadan da, atık maddelerden kumbara yapımını sizin için hazırladık. Evde kumbara nasıl yapılır?

Plastik şişelerinizi değerlendirebilir kumbara haline getirebilirsiniz. “Plastik şişeden kumbara yapımı olur mu?” demeyin. Evde kullanmadığınız eşya veya atıklardan öyle güzel, öyle basit kumbara yapımı olabiliyor ki, siz bile şaşırıp kalabilirsiniz. Kullanım veya dekoratif açıdan kumbara çeşitleri bulmanız mümkün. Yalnız emek vererek yapılan bir çalışmanın da değeri paha biçilemez –bu çalışma kumbara yapılışı – olsa da. En değişik ve evde elinizin altında bulunabilecek malzemelerden yapılan kumbaralar; genellikle örgü kumbara yapımında kullanılan iplerdir.

Gelin şimdi hep beraber, her zaman elimizin altında bulunan, evimizde pekte eksik olmayan malzemelerden kumbaranın nasıl yapıldığını görelim. Maharetli ellerde; atık maddelerin, kullanmadığınız eşyaların nasıl kullanılabilir hale geldiklerini, dekoratif bir eşya haline dönüştüklerini, kumbara yapımını izleyerek ve resimli anlatımlarla öğrenelim.

Basit bir kumbara için gerekli malzemeler şunlardır;

Evde kumbara yapılışı

 

Çubuk şiş, yapıştırıcı, makas, cetvel, kalem, bant, renkli karton ve sonradan isteğinize göre boyayabileceğiniz bir mukavva.

Yapılışına geçelim.

Kumbara yapılışı

Yapacağımız kumbaranın ölçülerine göre dikdörtgen çiziyoruz.

kumbara yapımı

Dikdörtgenleri çizdikten sonra, çizdiğimiz çizgilere dikkat ederek kesiyoruz. Kesim işlemi bittikten sonra, dikdörtgenin içinde bulunan çizgilerden kıvırıyoruz.

mukavvadan kumbara

Tabi ki geriye kalan mukavvayı atmıyoruz. Kumbaranın iki tarafını kapatacak şekilde 2 adet çizdiğiniz şekle göre kesimler yaparak, kumbaranın iki tarafını da bant yardımı veya evinizde bulunan herhangi bir yapıştırıcı ile sağlam bir şekilde yapıştırıp kapanmasını sağlıyoruz.

kartondan kumbara yapılışı

Elde ettiğimiz şeklin etrafını elimizde bulunan renkli kartonlar ile kaplayarak daha hoş bir görünün kazanmasını sağlıyoruz.

Kumbara yapılışı

Dikdörtgenlerin her iki tarafına gelecek şekilde delikler açıyoruz,

okul oncesi kumbara yapılışı

Üstüne paranızın geçebileceği bir delik açıyor, yanlarına ise parayı alabilmek için bir delik açıyor ve istediğimiz zaman açabilmemiz için şık yapıştırma dekorlardan yapıştırıyor, yanlarına açtığımız deliklerden de şişimizi geçiriyoruz.

öğrencilere kumbara

Yaptığımız dikdörtgenleri çoğaltabilir, simetrik, dağınık ya da nasıl seviyorsanız öyle konumlar veya şekiller elde edebilirsiniz. Hepinize şimdiden kolay gelsin.

Kartondan Kumbara Yapımı Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık