Patikler lifler

Hücre Modeli Nasıl Yapılır ? Birlikte Yapalım …

İlk ve ortaokullarda fen derslerinde öğretmenler tarafından öğrencilere çoğu kuz yaptırılan bir proje olan bu hücre modelleri yapılışı ile bugün sizlerle karşı karşıyayız. Bizim projemizdeki hücre modeli yapımı biraz farklı olacak ancak hem eğlenceli hem de sonunda güzel bir proje olarak karşımıza çıkacak. Bizim bugün yapacağımız model pastadan olacak, evet pasta bazılarınız şaşırmış olabilir ancak hem projenizi tamamlayıp öğretmeninize karşı mahcup bir duruma düşmezsiniz hem de daha sonra projenizi afiyetle yiyebilirsiniz.

Malzemelerimiz fazla değil kek ana maddemiz olacak bunun için çok özel bir kek tarifi vermemize gerek yok fotoğraflarda gördüğünüz gibi bir kek kalıbı yapmanız yeterli olacaktır. Hücreleri oluşturmak için kremaya ve hücre renklerini ayarlamak içinde gıda boyalarına ihtiyacımız olacak dikkat edin eğer pastanızı yani projenizi yemek istiyorsanız sakın normal boya kullanmayın. Şimdi yapım aşamalarını fotoğraflarla birlikte takip ederek projemizi oluşturabiliriz.

Hucre modeli yapılışı

Projemizin alt ve en önemli tabakası olan kek kalıbımızı fotoğraftaki gibi kare olacak şekilde yapıyoruz kendi ağız tadınıza göre de yapabilirsiniz çünkü sonunda siz yiyeceksiniz.

Hücre modeli yapımı

Daha sonra kek kalıbımızı fotoğraftaki gibi kenarlarında hafif iç kısımlara doğru kesiyoruz bu kek kalıbının hücreye benzemesi açısından önemli bir nokta.

Anlatımlı hücre modeli

Sıra hücreler için ana madde oluşturmaya geldi yani golgi cisimciği endoplazmik retikulum gibi hücrelerin ana maddeleri için sıradan bir krema yapmamız yeterli olacaktır isteğe göre de tadında değişiklikler yapabilirsiniz.

Hücre modeli yapılışı

Kremamız oluştu şimdi sıra kremaya renk vermeye geldi hücre renklerine göre ayarlama yapıcaz.

Hücre modeli yapılışı

Fotoğraftaki gibi sekiz plastik bardağa kremaları koyuyoruz iki bardağa biraz fazla koyuyoruz büyük hücre yapımında kullanmak için bir bardağa az koyabiliriz çünkü o hücre fazla bulunmuyor.

Hücre modeli yapılışı

Renkleri fotoğraftaki gibi karıştırıyoruz iki tane fazla koyduğumuz bardaktan birinin rengini turuncu diğerininkini de turkuaz boya ile karıştırın az olan kremayı sarı renk ile bir bardak yeşil bir bardak mavi bir bardakta mavi ve aynı bardağa hafif bir de kırmızı ekleyin bu boyaların neden bu renklerde olması gerektiğini proje tamamlanınca anlayacaksınız.

Hücre modeli yapılışı

Kek kalıbının üstüne ayırdığımız kremayı sürüyoruz.

Hücre modeli yapılışı

Yeşil boyayı biraz daha fazlalaştırın ve kek kalıbının yan taraflarına fotoğraftaki gibi sürün.

Hücre modeli yapılışı

Fazla olan turuncu renkten kek kalıbının kenar kısımlarını bu şekilde yapın ve aşağıdaki hücre şekillerinin aynısını yaparak hücre modeli nasıl yapılır sorusunu cevaplandırın.

Hucre modeli yapilisi

Hucre modeli yapilisi

Hucre modeli yapilisiHucre modeli yapilisi

Hucre modeli yapilisi

Hucre modeli yapilisi

Hucre modeli yapilisi

Yorumlar

 1. yusuf diyor ki:

  gerçekten çok başarılı ama bana yaramaz çünkü ben daha değişik istiyom

 2. Feyza diyor ki:

  Mükemmel bir site hem çocuklara yardımcı hem de velilere iyi fikir veren bir site bu siteyi yapan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım

  1. İnci diyor ki:

   Teşekkürler Feyza hanım. Sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bize…

Yorum Yaz

Yukarı Çık