Patikler lifler

Hobiler İllâ Masraflı Olmak Zorunda Değil!

Günümüzde bir çok insanın kendisine ait bir hobisi yok. Yapılan bir çok araştırma, herkesin iş hayatına daldığını ve bir çok farklı sorun arasında kaybolduğunu gösteriyor. İş hayatında olmayanlar ise, genelde eğitim ya da farklı açılardan mutlaka oldukça yoğun günler yaşıyorlar. Hâl böyle olunca da kimsenin kendisine bir hobi bulması, yaratması ve bu hobi ile hem eğlenmesi, hem de kendisini geliştirmesi pek mümkün olmuyor. Üstelik bir çok kişi içinde hobi kavramının maddi bir çağrışım yapması da farklı bir sorun.

 

para-hobi

Hobilerinizin Olması İçin İllâ Zengin Olmak Gerekmez!

Hobi dünyası ve kavramı çok geniş bir kavramdır. Sizin her gün televizyon karşısında yapacağınız ufak yoga hareketleri de bir hobidir aslında, binlerce lira vererek satın alacağınız bir maket uçak da hobidir. Burada mühim olan hobi sahibi olmak için illâ para harcanması gerektiği değildir. Önemli olan nokta “siz neyi seviyorsunuz” konusudur. Eğer bu soruya kendiniz net olarak cevap verebilir ve bu cevaba yönelik gerçekten kendinize bir uğraş, hobi bulabilirseniz maddi açıdan hiç bir ek güce ihtiyacınız olmadığını da fark edersiniz. Öncelikle bu hayatta nelerden zevk aldığınızı bilmeniz gerekiyor. Bazen yemek yemeyi sevmek ve yemek yapmak bile çok ciddi bir hobidir. Hatta bu konularda özel gruplar, oluşumlar dahi vardır. Peki, sizinde bu oluşumlarda yer almanız ya da bu şekilde bir hobiye sahip olmanız için paraya ihtiyacınız var mı gerçekten? Tabii ki yok. Her gün konserve ile yemek tüketmek yerine, yemek vaktinde kendinize yemek hazırlayarak gayet tabii hem hobinizi yaparak eğlenebilir, hem daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

Bir diğer konu ise, hobi konusunda “zamanım yok” cümlesi ile bahane kurulmasıdır. Oysa ki buda çok büyük bir yanlıştır. Zira hayatımıza ve gündelik yaşantımıza genel olarak baktığımız da, aslında bir çok gereksiz ve boş konuya vakit ayırdığımızı açıkça görebiliriz. İnsan için “zamanım yok” cümlesi çok yanlıştır. “Zamanımı yönetemiyorum” demek çok daha doğru olacaktır. Çünkü her gün sadece bir kaç ufak değişiklik ile kendimize her açıdan uygun vakitler yaratabiliriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık