Patikler lifler

Havuç Filizlendirme Deneyi

Anaokulundan ev ödevi olarak havuç filizlenmesi deneyini vermişler. Aslında basit görünen bu deney için sabır ve zaman gerekiyor. Bizde havuçların filizlenmesi için 2 hafta süre vermişler. Tabi çocuklar çok sabırsız ve her gün “bu gün çıktımı anne?” Diyerek sorup duruyor. Bende en sonunda on 15 gün sonra çıkacak “Her gün sulamalıyız.” dedim ama yinede tatmin olmadı. En sonunda bir kâğıt kalem aldık her havuçlarımızı suladığımızda kâğıdımıza bir çizgi çizdik. Biz 5 havuç kullandık. Belki içlerinde çürüyen olur, çıkmaz diyerek. Sorun yaşamak istemedik.

Havuç filizlendirme

Havuçları kökleri aşağı kalacak şekilde yarıdan kestik. Kestiğimiz bölüme bıçak yardımıyla bir yuvarlak açtık.

Havuçlarımız dik şekilde ayakta dursunlar diye altlarına kürdandan dört bacak yaptık. Açtığımız yuvarlak kısımlara her gün su doldurduk. Hatta çok zevkli oldu her gün havuç suyunu içmiş mi diye heyecanla havuçları kontrol ediyorduk. Her gün için kâğıdımıza bir çizgi daha atıyorduk. Günler geçtikçe havuçlarımızın altında yeşil yeşil filizler çıkmaya başlamıştı.

Havuç filizlendirme deneyi

Bu heyecanlı deney sayesinde çocuğum çok eğlendi. Hem de beraberce nasıl filiz verdiklerini gördük. Bu eğitici ve öğretici deneyi sizin de denemenizi tavsiye eder, sabırla filizlerin çıkması için her gün sulamanızı öneririz. Ne de olsa sabrın sonu selamettir. Eminim sizde hem öğrenecek hem eğleneceksiniz. Bu arada filizlenmiş havuçlarımızı okulumuza götürdük. Başarılı olduğumuz için çok mutluyuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık