Patikler lifler

Güneş Sistemi Proje Ödevi Nasıl Yapılır ?

Sevgili öğrencilere proje ödevleri ile ilgili yardımcı olmak için güneş sistemi proje ödevi başlıklı yazımızı yayınlıyorum. Evimizde bulunan malzemeleri kullanarak güneş ve güneş çevresindeki gezegenleri yapıp proje ödevini hazırlayabiliriz. Karton, mukavva , tahta ve buna benzer bir çok malzemeler ile güneş sistemi ödevini tamamlayıp okulda en güzel proje evine sahip olabilirsiniz.

Güneş sistemi 

Güneşin çekim kuvveti özelliği ile çevresinde bulunan gezegenler, kuyruklu yıldızlar, gezegenlerin uyduları ve diğer gök cisimleri bulunan topluluktur. Güneş sistemindeki başlıca gezegenler Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün … Güneş sistemindeki cüce gezegenler ise Ceres, Plüton, Haumea, Makemake ve Eris’tir. Güneş sistemi ortalama 4.6 milyar yıl yaşındadır. Güneş sisteminde bulunan iç gezegenler Güneş Sistemi’nde iç gezegenler Merkür, Venüs, Dünya ve Mars’tır. Dış gezegenler ise  Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’dür.

Bu gezegenlerin güneşe olan toplam uzaklıkları ; 

Merkür: 58 milyon kilometre
Venüs: 108 milyon kilometre
Dünya: 150 milyon kilometre
Mars: 228 milyon kilometre
Jüpiter: 778 milyon kilometre
Satürn: 1 milyar 430 milyon kilometre
Uranüs: 2 milyar 870 milyon kilometre
Neptün: 4 milyar 500 milyon kilometre

Okul ödevi için güneş sistemi yapılışı için evinizde bulunan malzemeleri kullanarak yapabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki resimleri incelersiniz bir örnekte tabak içine meyveleri yerleştirerek güneş sistemi yapılmış. Diğer bir örnekte ise bir kartonun üzerine renkli kağıtlar yapıştırılarak güneş sistemi yapılmış.

Yorumlar

 1. cemile diyor ki:

  istediğim gibi değil

  1. Anonim diyor ki:

   İSTEDİGİM GİBİ LEN HAYIRDIR

 2. sude diyor ki:

  çöp kutusuna atmak gerekiyor o kadar kötü

 3. GGGGGGGG diyor ki:

  çok iyenç

 4. Anonim diyor ki:

  iyrenç derecede iyrenç :(

 5. ahmet diyor ki:

  çok güzel kötü

 6. ahmet diyor ki:

  çok kötüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüü

 7. ahmet diyor ki:

  çok kötü

Yorum Yaz

Yukarı Çık