Patikler lifler

Evdeki Bitkilerin Bakımı Nasıl Yapılır ?

Evde yetiştirdiğimiz bitkilerin daha uzun ömürlü ve sağlıklı olmasını isteriz. Onlar bizim evimizin en estetik görüntülerindendir. Baktıkça bizi rahatlatırlar. Ama bitkilerin uzun ömürlü olması için neler yapmalıyız? Hepsi evimizde bulunan basit maddelerle, kolayca üstünden gelinebilecek yollardan oluşuyor.

Bitki Bakımı

Bitkilerinizi akvaryum suyuyla, çay suyuyla, pirinç  ıslattığımız suyla veya patates haşladığımız suyla  (soğuduktan sonra) sulayabilirsiniz. Suyun sıcaklığı da  bitkiler için çok önemlidir.  Onlar da canlıdır ve yanma – üşüme ihtimalleri vardır. Bu yüzden sadece soğuk ya da sıcak su yerine bitkilerinizi ılık suyla  sulayın. Onlara en iyi gelecek şekil bu olacaktır.  Önceden biraz bekletilmiş veya klorsuz suyun da bitkileriniz için daha iyi olacağını aklınızda bulundurun. Bitkilerinizi sürekli aynı yönden sulamamaya  dikkat etmelisiniz. Su eşit dağılamayabilir ve bu da köklerin sağlıklı gelişmesine engel olabilir. Ayrıca, kök ve gövdenin çürümesine ya da mantar hastalıklarına yol açabilme ihtimalinden dolayı, saksının toprağı sürekli ıslak olmamalıdır.

Saksı Bitkileri

Ev bitkileri sıcak havayı tercih eder evet, ancak  ısı 20 dereceyi geçince oksijen kullanamazlar. Pencereleri arada açarak, ihtiyaç duydukları oksijenleri onlara  sağlamalıyız. Bitkiniz pencerenin önündeyse 4 veya 5 günde bir yönünü, saksıyı yarım tur döndürerek değiştirin. Çünkü ışığı hep aynı taraftan alan bitkinin sadece o tarafı çabuk gelişecektir. Bütün bitkinin aynı derecede gelişmesini istiyorsak bu önlemi alabiliriz. Ayrıca bitkinizi çok soğuk havalarda pencere önüne koymayın, bu onların şoka girmesine neden olur. Bunu engellemek için perdeleri kapatabilir ya da bir kağıt / mukavva koyabilirsiniz. Böylece havayla direkt temas sağlayamazlar.

Pencere Çiçekleri

Gözeneklerini tıkamaması için yaprakları zeytinyağıyla silmeyin. Bazen sütlü suyla silebilirsiniz. Yaprakları sabunlu su ile silerseniz haşereleri uzak tutabilirsiniz ama toprağa temas etmemesine dikkat etmelisiniz.

Bunları yaptığınız takdirde, kötü bir koku yayıldığını fark edebilirsiniz. Bu da sinekleri kendine çekebilir. Bunun için de önlemlerimiz var. Saksınıza kahve telvesi dökerek kötü kokulardan ve ayrıca sinek – karınca gibi haşerelerden de kurtulabilirsiniz. Kötü kokuları önlemenin bir diğer yolu da salatalık kabuklarıdır.

Çiçek Bakımı

Suni gübre kullanacaksanız, bitkinizin yeni dikilmemiş ya da hasta olmamasına dikkat edin çünkü hasta veya yeni dikilmiş bitkilere suni gübre koymak onlar için iyi olmaz. Suni gübrenin fazla kullanımında yaprakların ucu ve bitkinin damarları koyu bir renk alır veya bitkiniz aniden ölebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık