Patikler lifler

EVDE TAKI TASARIMINA BAŞLANGIÇ

Evde takı tasarlamak, yorgunluğunuzdan arınıp yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz ve belki bir süre sonra hobinizden para bile kazandırabilecek, keyifli bir uğraştır. Kendi kendinize kolye, bileklik, küpe, yüzük, taç, halhal ve hatta saat bile oluşturabilirsiniz. Ama evde takı tasarımı nasıl yapılır? Zor mudur? Hayır değildir. Sadece malzemeleri almak sizi yorabilir ama o da hangisini alma konusunda karar verememenin zorluğundan olsa gerek.

Taki Tasarim

Taki Malzemeleri

Evde Taki

Takı tasarımı, kesinlikle malzeme sıkıntısı en az çekilen hobi çeşididir. Çünkü her türlü bijuteride, tuhafiyede en azından başlamak için gerekli şeyleri bulabilirsiniz. Bunlar; telleri, halkaları, çivileri ve klipsleri eğmek, düzeltmek veya şekillendirmek için kargaburun penseler (yuvarlak uçlular, düz uçlular vs.) ; taşları aparatlara yerleştirmek için silikon yapıştırıcılar ve silikon tabancaları gibi şeylerdir. Boncuk, taş ve diğer aparatlar ise tamamen sizin zevkinize kalmıştır. Çünkü gittiğiniz dükkanlarda mutlaka bir sürü çeşit olacaktır. Ayakkabı , Eyfel kulesi, deniz çapası, hilal ya da daha birçok figürlü bir sürü aparatlar görebilirsiniz. Pense ve silikon yapıştırıcıları ya da nispeten daha değerli taşlar dışında hiç de pahalı değildirler malzemeler.

Taki Yapma Malzemeleri

Çoğunlukla gramla ölçülür taşlar ve boncuklar ya da değerli taşlar ise tane tane satılabilir. Size kalan tek şey bunları aldıktan sonra tıpkı bir kompozisyon yazarmış gibi istediğiniz şekilde süslemek, üstlerine taşları yerleştirmek. Benimsedikten ve alıştıktan bir süre sonra herhangi bir şey bile size malzeme gibi gelecek. Mesela deniz kenarındaki küçük çakıl taşları. Çok çeşitli renklerde ve boyutlarda. Bunları alıp kullanabilirsiniz. Belki vernikleyip, birbirine zincirlerle tutturarak bir şeyler oluşturabilirsiniz ya da bir yüzük halkasına silikonla yapıştırıp bir yüzük elde edebilirsiniz. Malzemelerde en maliyetli olacak şey saattir. Çünkü saatin kendisini satın almanız gerekecek ya da zaten kullandığınız ama kordonundan memnun olmadığınız saatler varsa bunları değerlendirebilirsiniz.

Evinizde bir hobi masası oluşturmanız ve bu masada küçük
çekmeceleri olan bir dolap almanız  faydalı olacaktır. Çünkü
malzemeler çoğunlukla küçük olur, böylece daha hızlı dolaşabilirler  ya da kaybolabilirler. Bunun canınızı sıkıp hevesinizi kırmaması
için bu önlemi alabilirsiniz. Özellikle evinizde bir evcil hayvan
ya da bebek varsa.

Hobi Masası

Kendinizi biraz geliştirdikten sonra halen kullandığınız ya da bir tezgahta görüp birkaç yönü dışında hoşlandığınız takıları kendi isteğiniz doğrultusunda değiştirebilecek  ya da onları tamamen bozup malzemelerinden yararlanarak başka bir parça oluşturabileceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık