Patikler lifler

Evde Duvar Saati Nasıl Yapılır ?

Ev de kendi kendinize yapabileceğiniz bir yapımı kolay, eğlenceli ve şık bir görünüme sahip olan saat yapma etkinliğinden bahsetmek istiyorum. Genelde sizinde başınızdadır. Okullarda verilen ödevlerden dolayı çocuğunuza yardım etmek zorundasınızdır. Bu görev anneliğin başlıca görevlerindendir. Bende içinde bulunduğum saat yapma performans ödevi hakkındaki çalışmalarımı sizinle paylaşmak istedim. Genelde okullarda kartondan saat yapma gibi konularda ödev verilse de benim tercihim çocuğumun hayal günün genişlemesi açısından gerçek saat yapımıdır. Çocuğumun hayal gücünün gelişmesi açısından saat yapma etkinliği hakkında gerçek saatten – kullanmadığınız veya eskimiş saatleri tercih edebilirsiniz – aldığım malzemeleri ve her evde bulunan malzemelerden oluşmasını istedim. Birçok saat yapma modelleri mevcuttur. Şimdi kısaca size yaptığım saati anlatayım.

Okul Öncesi Kartondan Saat Yapılışı yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Evde saat yapma

Malzemelerimiz; 24 adet evinizde bulunan gazete, dergi vs. gibi kâğıtlar(aynı boyutta olmalı), sayfaları rulo haline getirebilecek bir kalem, makas, şeffaf bant, yorgan iğnesi(büyük bir iğne olması gerek), 2 adet CD, fon kartonu ve pille çalışan saat mekanizması (eski veya kullanmadığınız saatinizden sökebilirsiniz.)

Evde saat yapma

İlk öncelikle sayfaları kalem yardımı ile rulo haline getiriyoruz.

Evde saat yapma

Rulo haline getirdiğimiz sayfaların alt kısımlarından olacak şekilde (rulo sayfanın 1/3 kısmı olacak şekilde) kıvırıyoruz. Bu şekilde saatimizin yuvarlak olmasını sağlayabiliriz.

Evde saat yapma

Evde saat yapma

Evde saat yapma

Kıvrım haline getirdiğimiz sayfaları yan yana gelecek şekilde birbirinden geçirerek, yuvarlak bir görüntü oluncaya kadar devam ediyoruz.

Evde saat yapma

Saatin ön ve arka tarafına gelecek şekilde birer adet CD’yi yerleştiriyoruz.

Evde saat yapma

Evde saat yapma

Ön kısmına akrep ve yelkovan, arka kısmına çalışan mekanizma gelecek şekilde sabitliyoruz. (Ön ve arka kısım onu siz belirliyorsunuz)

Evde saat yapma

Gerekli işlemleri bitirdikten sonra saatiniz hazır. Bu sayede hem evimizde bulunan dergiler önem kazanmış oluyor, hem de çocuğunuza performans ödevinde birinci olmasını sağlıyorsunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık