Patikler lifler

Evde Çiçek Yetiştirme

Boş zamanlarınızı değerlendirmek ve aynı zamanda evinizde hoş bir görüntü yaratmak istiyorsanız, evde çiçek yetiştirmek güzel bir tercih olacaktır. Özellikle süs bitkileri söz konusuysa, özenli bir bakımla büyümelerini ve çoğalmalarını hızlandırabilirsiniz. Eğer buna ilk kez başlamayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz ve edinmeniz gereken bir takım şeyler var.

Evde Vazoda Çiçek Yetiştirme

Bitkiyi evinizin neresine koyacağınız oldukça önemlidir. Çünkü büyümesini ve gelişmesini en çok bu etkiler.  Daha az güneş gören bitkiler az gelişir ama sırf bu yüzden de bitkileri daima güneş görecek şekilde yerleştirmemek de gerekir. Bunda en çok bitkilerin özellikleri etkili olur. Çünkü bazı bitkiler güneşe ihtiyaç duyarken bazı bitkilerin gölgede kalması onlar için daha iyi olur. Örneğin kurdele çiçeği  gölgede daha iyi gelişirken sardunya ya da kaktüs güneşe oldukça fazla ihtiyaç duyarlar.

Sulamaya gelince, yine her bitkinin kendine özgü bir su ihtiyacı vardır. Bu yüzden belli bir program tutup muntazaman sulamak zorunluluk değildir. Toprağın kuru olup olmadığına bakarak bitkinin su isteyip istemediğini anlayabilirsiniz. Saksıdaki toprağı biraz parmağınızla eşelediğinizde  halen kuruysa sulamanız gerekmektedir. Toprağın rengi normal halinden açıksa toprağın kuru olduğuna, normalde olduğundan daha koyuysa nemli ve ıslak olduğuna işaret edebilir. Saksıyı kaldırıp ağır mı hafif mi bakarken bile kuru olup olmadığını anlayabilirsiniz. Tozlanan yaprakları arada sırada silmenin, bitkinin gözeneklerinden daha rahat oksijen alışverişi yapacağına etkisi olduğunu hatırlayın. Aşırı sulamanın da bitkiyi öldüreceğini unutmayalım. Doğru miktarda verilen nem önemlidir.

Çiçek yetiştirmek için gerekli materyallere gelince. Saksı olarak boş yoğurt kaplarını, boş damacaları, konserveleri veya pet şişeleri bile kullanabilirsiniz. Bir çiçekçiden tohum da satın alabilirsiniz ya da yeni filizlenmiş halini bulup onu büyümesi için yetiştirebilirsiniz. Yine aynı şekilde, toprağı da çiçekçilerden veya bir bitki serasından temin edebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde topraktaki katkı maddeleriyle bitkiniz daha hızlı büyüyecektir.

Eğer hangi bitkiyi yetiştireceğinize karar veremiyorsanız, size fikir vermesi açısından en çabuk büyüyüp gelişen bitkilerden bazıları : aşk merdiveni, kurdele çiçeği, ıtır, sardunya.

Evin havasını temizlemesine önem verirseniz ise, kasımpatı, salon eğreltisi, açelya, kraton, aloe vera gibi bitkileri yetiştirebilirsiniz.  Süs bitkileri dışında ise, nohut, fasülye, mercimek gibi, filizlenmesi en kolay şeylerden başlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık