Patikler lifler

Eski Lastiklerden Büyük Saksı Yapımı

Sizlere bir çok farklı ürünün geri dönüşümü konusunda onları atmak yerine nasıl farklı bir şekilde kullanabileceğinizi anlatmış idik. Genelde pet şişe ve camlardan bahsettik. Şimdi ise, çok daha farklı bir seçenek olan büyük araba lastiklerine değineceğiz. Zira büyük araba lastiklerinin de bilinçsiz bir şekilde sokağa atılması, ciddi anlamda doğaya zarar vermektedir. Bu nedenle araba lastiklerini de atmıyor ve onları da çok daha özel, çok daha şık bir şekilde dilediğimiz her alanda büyük saksılar olarak kullanıyoruz. Üstelik bunun içinde hiç bir ek masraf yapmıyoruz.

Eski Lastiklerden Büyük Saksı Yapmak

Eski Lastiklerden Büyük Saksı Yapımı

Büyük lastikleri atmak yerine onlardan saksı yapın.

Öncelikle bu saksıyı nerede kullanacağımızı seçmemiz lâzım. Eğer kendi evinizin bahçesi var ise bahçeniz de rahat bir şekilde kullanabilirsiniz, öneriyoruz. Bahçeniz yok ise herhangi bir sokak köşesinde orada ki düzeni bozmayacak şekilde farklı bir ağaca dahi bu özel saksıyı yapabilirsiniz. Biz bu konuyu şiddetle önermekteyiz. Zira her gördüğümüz böyle büyük lastikleri sokak köşelerinde saksı olarak yapıp, ağaçlara asar isek düşünsenize yaşadığımız alan nasıl güzel bir görüntüye sahip olur.

Yapılış Aşamaları

1) İlk olarak büyük lastiğimizi güzelce yıkayıp güneş altında tam olarak kurumasını sağlıyoruz. Akabinde lastiğin bir tarafında ki boşluğu gübereyi, toprağı kaldırabilecek ağırlığa sahip olacak bir zemin ile kapıyoruz. Metal, demir gibi düz zemin şeklinde kapatabiliriz.

2) Saksımızın temelini lastiği temizleyip, bir tarafını kapattıktan sonra hazırlamış oluyoruz. Akabinde aralarında örnek görselde ki gibi biraz mesafe olacak şekilde delikler açıyoruz. Bu deliklerden, halat, ip geçirerek ağaca asacağız. O nedenle eşit ve sağlam bir şekilde deliklerin kullanılacak ipe göre hazırlanması lâzım.

3) Delikleri de açtıktan sonra ipleri geçiriyor ve ağaca güzel bir şekilde bu saksımızı asıyoruz. Sonrasında ise artık tamamen bize kalan bir süreç başlıyor. Toprağı koyuyor, ekeceğimiz özel çiçekleri ya da farklı sebzeleri ekmeye başlıyoruz güzel bir şekilde.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık