Patikler lifler

El İşi Nakış Modelleri

El nakışı milli gururumuz sayılacak bir el sanatımızdır. Son zamanlarda unutulmaya başlayan el nakışı eski popülerliğine son günlerde kavuşmaya başladı. Ne de olsa kumaşı kasnağa gerip bir sanat eseri gibi motifleri işlemenin ve ortaya çıkan güzelliğin yerini hiçbir şey alamaz.

Son zamanlarda brezilya nakışı, kurdele nakışı, titanyum nakışı gibi birçok yeni nakış çeşitleri ortaya çıktı. Ama bunlar daha ziyade uzun zamandır nakış yapan el pratikliği kazanmış hanımlar için uygun. Bu konulara daha sonra değineceğiz. Fakat siz nakışa yeni başlıyorsanız aşağıda gördüğünüz rehber tam da size göre.

Öncelikle nakış tekniklerini öğrenmeniz gerekir.  Basit nakış işleri için temel iğne teknikleri aşağıdaki gibidir.

Düz İğneler: Makine dikişi, Çöp işi, Oyulgama, Demet iğnesi, Sap işi, Hristo teyeli, Gölge işi, Eğrelti otu iğnesi, Açık balıksırtı

İlmikli İğneler: Battaniye iğnesi, Y iğnesi, Kreton iğnesi, Çengel iğnesi

Zincir İğneleri: Zincir iğnesi, Papatya iğnesi, Kare zincir iğnesi

Bu iğneler size hangi tarz nakışta nasıl iğne kullanılması gerektiği konusunda bilgi verecektir. Bu iğnelerin kullanımını öğrenmek ileri çin işi gibi zor nakışlara ilerlediğinizde siz yardımcı olacaktır.

Basit nakış iğnelerinde kumaşa uygun her türlü Kimyasal liflerden iplik kullanılabilir. Fakat kumaş seçilirken dokusu daha geçsek kumaşlardan seçmek ilk denemenizi kolayca atlatabilmeniz açısından faydalı olacaktır.

İlk denemenizde kullanmak için ise daha basit modeller tercih etmeniz daha iyi olur. Unutmayın ne kadar az detaylı olursa model sizin için o kadar iyi olur. Modelinize karar verdikten sonra parşömen kâğıdı, kurşun kalem, renkli boya kalemleri, desen, cetvel gibi malzemelerden faydalanarak deseninizi kağıda aktarabilirsiniz. Desen aktarıldıktan sonra size kalan şey kolay nakışınıza başlayarak el pratikliğinizi artırmak. İşleme için çapraz ilmek ya da düz ilmek modellerinden birini seçebilirsiniz.

Size fikir vermesi açısından çeşitli nakış modellerini sitemizde topladık. Bu modellerden ya da internetteki başka modellerden faydalanarak nakışınıza başlayabilirsiniz. Ama dikkat edin bu sanata bir kez başladınız mı başından kalkmak istemeyeceksiniz.

 

 

El İşi Nakış Modelleri Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık