Patikler lifler

Dünya Maketi Nasıl Yapılır ? Resimli Anlatım

Eğer evde benimki gibi bir çocuğunuz varsa eminim sizinde başınızdadır. Bir gün okuldan çıkagelir ve büyük bir heyecanla; “Anne bugün öğretmenimiz dünya maketi yapma ödevi verdi ” dediğinde bakakalıverirsiniz. Ne yapacağınızı bilemezsiniz ama bu sorunu ufaklığa çaktırmamak lazım. O güne kadar Dünya maketi yapım aklımın ucundan bile geçmemişti. Şimdiki nesilde dersleri de bizim zamanımıza göre baya ileride. Neyse fazla konuyu dağıtmadan, Dünya maketi nasıl yapılır acaba tarzından düşünmeye başladım.  O sıra küçük afacan oğlum efe de bir yandan hararetli bir şekilde top oynamaktaydı. Onu izlemeye dalmışım. Sonra aklıma Dünya maketi yapılışı hakkında parlak bir fikir geldi. Hiç vakit kaybetmeden köşedeki markete uğradım ve mavi, plastik bir top aldım. Hırdavat reyonundan ise, boya ve biraz da tutkal aldım.

İşte filmin en heyecanlı kısmı, oğluma hiç belli etmeden dışarıda top oynaması için arkadaşlarının yanına gönderdim. Her çocuğun gözünde anne; her şeyi becerebilen bir kadındır anlayışını güderim her zaman.

Marketten aldığım; mavi top ve tutkalın yanında kullanacağım bilgisayar çıktılarına ihtiyacım vardı. Bu çıktılar dünya haritası üzerinde yer alan kıta’lardı.

Kıta’ları bir bir renkli olacak şekilde çıktılarını bilgisayardan almaya başladım.

Bilgisayar ile işim bittikten sonra, mavi topu tamamen kapatacak şekilde tutkala buladım. Tutkal kurumaya yakın, elimle veya –sizin tercihinize göre bir kürdan da olabilir – dünyanın engin ve yüksek yerlerini şekil vermeye başladım.

Mavi top tamamen kuruduktan sonra, topu tekrardan maviye boyadım.

Boyama işlemi bittikten sonra ve tamamen kuruduktan sonra, bilgisayardan aldığım çıktıları bir bir topun üzerine yapıştırmaya başladım.

Yapıştırma işlemi bittikten sonra kurumaya bıraktım ve muhteşem bir sonuçla karşılaştım. Oğlum eve geldiğinde çok şaşırmıştı ve ben annesi olarak gözünde bir kez daha süper anne olarak yer edinmiştim.

Gazete Kağıtları ve Plastik Top İle Dünya Maketi Yapılışı

Dünya maketi yapılışı

 

Malzemeler
Gazete
Su
Un
Plastik top veya yuvarlak bir meteryal

Yapılışı
Un ve suyu karıştırıp tutkal elde edip gazete kağıtlarını topun üzerine yapıştırıyoruz. Daha sonra yapıştırmış olduğumuz gazeteleri mavi renge boyuyoruz. Sonra çizdiğimiz veya yazıcıdan çıkardığımız haritaları üstüne yapıştırıyoruz.

Dünya maketi ödevi

Dünya maketi nasıl yapılır

Kolay dünya maketi yapılışı

Bunu duyan komşularım cami maketi yapımı hakkında bilgi istiyoruz demeye başladılar. Ne yaparsınız hayal gücünüz varsa komşularınızda birer çocuğunuz oluyor. Başka bir komşumdan gemi maketi yapımı biliyor musun? Dedi ve yine yardım istedi. Cami maketi yapımından sonra da diğer komşuma da yardım ettim. Zannediyorum ki; ileri ki zamanlar da Dünya maketi yapımı video konuları ile karşınıza çıkarsam hiç şaşırmayın. Çocuğunuzun daima mutluluğu için. Hoşçakalın.

Yorumlar

 1. isimsiz diyor ki:

  Boyutları kaça kaç olacak

 2. isimsiz adam diyor ki:

  Anonim sana katılıyorum aynn.

 3. Anonim diyor ki:

  Sanki odevi size verdiler cocugunuz gormemis bile duygularinizi tatmin ediyorsunuz

 4. Bence çocukla beraber yapılsaydı daha iyi olurddu, çocukların ufkunun genişlemesi açısından.... diyor ki:

  Bence çocukla beraber yapılsaydı daha iyi olurdu, çocukların ufuklarını geliştirmek açısından…

 5. isimsiz kişi diyor ki:

  camisinide koysalar çok güzel olur bu ödevi veren öğretmenim kafayı üşütmüş yapmak için girmediğim site kalmadı daha sosyl ödevim varrrrrrrrrrrrrr.:::::::::::::::::::::::::::::::::::::………………………………….

 6. homeworker diyor ki:

  çok işime yaradı hazırlayan arkadaşa çok teşekkür ediyorum FAYDALI

Yorum Yaz

Yukarı Çık