Patikler lifler

Çocuklara Yararlı ve Zararlı Oyuncaklar Nelerdir ?

Çocuklara Yararlı ve Zararlı Oyuncaklar Nelerdir ?

AYLARA GÖRE YARARLI VE ZARARLI OYUNCAKLAR

0-3 AY ARASI

Dünyaya yeni gözlerini açmış bebeğimizin neleri sevip sevmediğini söylemek için vakit biraz erkendir. Dolayısıyla dikkatli bir anne-baba bebeğiyle duygusal iletişime geçerek bebeğinin hal ve hareketlerinden neyi isteyip istemediğini anlaması gerekmektedir. Yeni doğan olarak sınıflandırdığımız bu aylarda bebeğimiz yalnızca siyah ve beyaz renkleri seçebilir, ayrıca 20 cm den uzağı seçemeyeceklerdir. Bu sebeple dokunduğunda ses çıkaracak fakat kendisine zarar vermeyecek yumuşak oyuncaklar ilgisini çekecektir.

3-6 AY ARASI

Bu aylardaki bebeğimiz artık etrafı daha iyi tanıma çabasına girecektir, gözleriyle objelere odaklanabilir ve bu objeleri tutmaya çalışabilirler. Bu dönemdeki en iyi oyuncaklardan biri beşiğimizin üzerine asılan dönenceler olacaktır. Ritim duygusunu geliştiren çıngıraklı oyuncaklar, nesnelerin sürekliliğini öğreten klasik cee-e oyunları bu aylarda oynanabilecek oyunlardandır. Bu oyunların yanı sıra yüz ifadelerini bebeğinizle birlikte yapmanız, ona mimikleri nasıl kullanabileceğini öğretmek için ilk adım olacaktır.

6-9 AY ARASI

Bu aylardaki bebeğimiz artık ayaklanmaya ve her tarafı merakla karıştırmaya çalışacaktır. Mutfakta kullandığımız plastik aksamı bebeğimizin ilgisini çekecek olup iç içe geçirmeye çalışması ve deneyerek bulması, onun zekâ gelişimine destek olacaktır. Emeklemesini teşvik amaçlı yere konulacak hareketli ve sesli oyuncaklara yetiştikçe daha ileriye alarak bebeğimizin biraz antrenman yapmasını sağlamış oluruz. Bu dönemde bebeğimizin ellerini çırparak bol miktarda bağırması bu dönemin özelliklerindendir. Bloklar ve renkli küplerle oynamak bebeğimizin renkleri ve şekilleri tanımasını sağlayacaktır. Ses çıkaran ışıklı telefonlar bebeğinizin çok hoşuna gidecek ve sizi taklit etme çabalarına girecektir. Annelerimizden öğrendiğimiz “fış fış kayıkçı “oyunu, parmakla   sayılan tekerlemeler “bu tutmuuşş…, bu pişirmiiişşş…, buda hani bana demiiişşş…”gibi oyunlar hem konuşma sürecini daha da hızlandıracak hem de bebeğimizle birlikte geçireceğimiz hoş vakitlerimiz olacaktır.

9-12 AY ARASI

Artık yavaş yavaş ayakta durmaya çalışan ve hatta yürüyebilen bir bebeğimiz var. Bebeğimizin artık kendi hareketlerini ve ruhunu hareketlendirecek itmeli oyuncaklara ihtiyacı var bu oyuncaklar arasında kaslarını geliştirmeye yardımcı olacak market arabaları da yer alabilir. Yerde uzun süre durabilen bebeğimiz artık

Hareketleri yakinen takip edebileceğinde top onun için mükemmel bir oyuncak olacaktır top peşinde koşarken hem yürümesini hem de gelişimini destekliyor olacağız. Dans etmeyi seven bebekler için ise her türlü müzikli oyuncak aletleri alınabilir ritim duygusunu geliştirebiliriz.

Son olarak çocuklarımız her ne yaşta olursa olsunlar onlar için en iyiyi düşünmek zorundayız. Bu konu, bebeklik döneminde daha da hassas bir hal almaktadır ve öylede olması gerekmektedir. En çok yaşanan zararlı oyuncak kazalarını tek bir cümle ile özetlemek gerekirse; bebek ve çocuk ağzına kolay sığan ve yutulması olası oyuncakları çocuklarımızdan uzak tutmamız gerekmektedir. Oyuncak alırken de, oyuncak üzerinde yer alan hangi yaş gurubuna yönelik olduğunu belirten etiketlere dikkat ederek, oyuncak alışverişlerimizi bu düzene göre yapmamızda fayda vardır. Çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu günler görerek, yaşamını devam ettirmesi temennilerimle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık