Patikler lifler

CD Kullanarak Disko Topu Yapmak

Başta çocuk odaları olmak üzere, evin bir çok yerinde çeşitli süsler kullanılır. Özellikle de geceleri uyurken oda içerisinde ufak ışık yansımaları yapan, insanlara karanlık bir ortam yerinde daha loş bir ortam içerisinde uyumaları konusunda yardımcı olan eşyalar hemen herkesin tercihidir. Bizde bugün sizler için ufak bir disko topu yapmanız konusunda yardımcı olacağız. Üstelik en düşük maliyet ve çok basit bir yöntem ile.

CD'den Disko Topu Yapma

Özel olarak hazırlanmış dört adım ile CD’den disko topu yapmanızı anlatan görsel.

CD’den Disko Topu Yapma

İhtiyacımız Olan Malzemeler:

İki temel malzeme ihtiyacımız var. Bunları, yapacağınız disko topunun büyüklüğüne göre siz kendiniz belirlemelisiniz. Biz, çocuk odaları için ufak bir örnek olması amacı ile birer ufak malzeme tercih edeceğiz. İlk ihtiyacımız 1 adet eski CD. İkinci ihtiyacımız ise içi doldurulabilen yuvarlak sert toplar. Genelde “1 milyoncu” olarak adlandırılan mağazalarda çok ufak ücretler ile bulabilirsiniz. Tavsiyemiz, işinize yaramayan her CD birikiminde böyle bir top almanız ve işlemleri uygulamanız yönündedir. Zira CD’lerin  doğada geri dönüşümü zordur. Bu nedenle hem doğayı korumak, hem de şık disko topları elde etmek adına bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bu arada iki malzemeye ek olarak sağlam bir uhu ya da benzeri tutkal gibi yapıştırıcı ihtiyacımız da olacak.

Nasıl Yapacağız:

İlk olarak makas yardımı ile CD’yi ufak parçalara ayıracak şekilde kesiyoruz. Parçalar ne büyük olsun, ne de çok küçük olsun. Seçtiğiniz özel topun boyutuna göre ayarlayabilirsiniz. Çünkü biraz sonra yapılacak işlemde CD parçalarının arasında çok fazla aralık da olmamalı, çok bitişik de olmamalı. Böylelikle daha etkili bir disko topuna sahip olabiliriz, ışığı hr açıdan daha iyi yansıtabiliriz. Ayrıca kullanılacak olan kısım CD’nin arka kısmı olacaktır. Düz beyaz renkte olan kısımları ışığı daha iyi yansıtacağı için, daha etkili bir disko topuna sahip olmamızı sağlar.

Güzel bir şekilde ufak parçalara ayırdığımız CD’mizin her bir parçasını topumuzun üzerine güzelce yapıştırıyoruz. Bu esnada dediğimiz gibi parçalar arasında çok fazla boşluk da olmamalı, çok birleşik de olmamalı. Bu oranı sağlayarak tüm CD parçalarını topun etrafında güzel bir şekilde yapıştırıyoruz.

Son olarak, tüm CD parçalarını yapıştırdıktan sonra dilerseniz o şekilde topu tavana asarak kullanabilir, dilerseniz topun iç kısmı doldurulabiliyor ise, ek bir malzeme ile doldurabilirsiniz. Burada tamamen özgürsünüz. Farklı bir renk ve görüntü elde etme isteğinize göre şekillendirebilirsiniz işlemi.

CD Kullanarak Disko Topu Yapmak Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz

Yukarı Çık