Patikler lifler

Bedelli Askerlik Nasıl Yapılır?

Bedelli Askerlik Nasıl Yapılır?

Askerlik, ülkemiz için oldukça önemli olan görevlerden, konulardan birisidir. Her erkek, 20 yaşına geldiği zaman askere gider ve bu görevini yerine getirir. Lakin, bazı durumlarda 20 yaşında asker gitme hali ertelenmektedir. Örneğin liseden mezun olduktan sonra belli bir süre tecil edilme hakkı vardır. Üniversite öğrencisi iseniz, belli bir yaşa kadar tecil edilmektedir. Ya da bedelli askerlik dönemlerinde faydalanacağınız bu seçenek ile para karşılığı askerlik görevinizden muaf olmanız mümkündür. Bizde bugün bedelli askerlik konusuna değineceğiz.

Bedelli Askerlik Nasıl Yapılır?

Öncelikle bedelli askerlik seçeneğinden faydalanmak için iki farklı yöntemin olduğundan bahsedelim. Zira bu yöntemlerden birine göre ancak bedelli askerlikten faydalanmak mümkündür. Aksi halde herkes dilediği an para ödeyerek askerlikten muaf olamıyor. Peki, nedir bu seçenekler?

  • İlk durum; eğer 18 yaşında bir Türk vatandaşı iseniz, 3 yıl kadar yurtdışında herhangi bir ülkede çalıştı iseniz sadece 21 gün sürecek olan bedelli askerlikten faydalanabilirsiniz.
  • İkinci durum ise ülkemiz içerisinde belli dönemlerde çıkarılan geçici bedelli askerlik yasalarıdır. Eğer 18 yaşında ya da üzerinde bir Türk vatandaşı erkek iseniz, belli dönemlerde çıkarılan bedelli askerlik yasalarından yararlanarak askerliği bu seçenek ile tamamlayabilirsiniz. Tabii bu konuda kesin bir durum yoktur. Zira bedelli askerlik ile ilgili kesin hükümler, şartlar o dönem çıkan yeni bedelli askerlik yasasına göre değişebilir.

Bedelli askerlik ücreti ise 30.000 TL şeklindedir. Eğer 30 yaşından gün almış bir erkek iseniz ve o dönemde bedelli askerlik ile ilgili bir yasa söz konusu ise, bu şekilde bir ödeme yaparak o dönemin bedelli askerlik yasasına göre askerliğinizi bu şekilde tamamlayabilirsiniz. Ayrıca ödemeniz gereken tutarı ille tek seferde peşin olarak vermek zorunda da değilsiniz. Yarısını peşin olarak verdikten sonra ki 6 aylık süreçte diğer ikinci yarısını ödeyebilirsiniz.

Bedelli askerlik ile ilgili tüm detayları, daha net bilgileri, eğer bulunduğunuz dönemde bir bedelli askerlik yasası var ise ve siz bu yasadan faydalanmak adına başvurmak istiyor iseniz, Türkiye içerisinde ki tüm askerlik şubelerinden bu konu ile alâkalı olarak destek alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık