Patikler lifler

Açıklamalı örgü bayan kazak yapılışı

Şiş ve tığ kullanılarak yapılan açıklamalı örgü bayan kazak yapılışı hakkında sizlere detaylı bir şekilde bilgi vereceğim. En son yapmış olduğum kazağa benzer bir modeli sizlerle paylaşıyorum. Yapımı biraz uğraştırıcı olabilir yalnız çok güzel modelleri tığ işi ve şiş işi ile yapabilirsiniz.

Örgü Kazak Yapılışı Hakkında Bilgiler

Model adı : KM-067 Alpaca Kazak
Zorluk derecesi : Orta
İlgili şiş numaraları : 5
İlgili tığ numaraları : 3.5
Beden : 36
Yaş grubu : Yetişkin
Örgü şekli : Düz-ters örgü, tekli pirinç,1+1 lastik örgü, zincir, sık iğne, trabzan
Gerekli malzemeler : Alpaca 6826 (6 yumak)
Mevsim : Sonbahar, Kış, İlkbahar
Örgü bayan kazak yapılışı

Örgü bayan kazak yapılışı

Açıklamalı örgü bayan kazak yapılışı

Arka + ön aynı şekilde ayrı ayrı örülür.

Kol ağzından 21 ilmek başlanır, ilmekler 9 ters, 1  düz, 1 ters, 1 düz, 9 ters şeklinde dizilip diyagram uygulanır. Omuz tarafından 6 sıra arayla  25 defa 1 er ilmek, diğer taraftan 6 sıra arayla 5 defa 1 er+her sırada 40 defa 1 er ilmek artış yapılıp 91 ilmeğe ulaşılır. Beden boyu 45 cm örülerek yaka için omuz tarafından 8 ilmek 1+1 lastik örülmeye başlanır. Beden boyu 83 cm olduğunda lastik örülen ilmekler tekrar normal örülmeye başlanır. Omuz tarafından 6 sıra arayla  25 defa 1 er ilmek, diğer taraftan 6 sıra arayla 5 defa 1 er+her sırada 40 defa 1 er ilmek kesilerek 21 ilmeğe düşülür. Beden boyu 128 m de ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.

Beden lastikleri: Ön beden ve arka bedenden şişe toplam 174 ilmek çıkarılır. 4 cm 1+1 lastik örülüp ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.

Kol lastikleri:  Omuzlar dikildikten sonra kol ağzından şişe 40 ilmek çıkarılır. 4 cm 1+1 lastik örülüp ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.

Çiçek:  83 adet zincir çekilerek geri dönülür, 4. zincirden başlanarak aynı zincir içine 1 sık iğne 3 zincir,1 trabzan yapılır, yanındaki 2 zincirin içine 2 şer trabzan yapılır.4. zincir içine 1 trabzan,3 zincir 1 sık iğne yapılıp 1 adet çiçek yaprak elde edilir. Kalan zincirlere aynı işlemler uygulanarak 20 adet çiçek yaprağı elde edilip bitirilir. İçe doğru kıvrılıp çiçek şekli verilip bitirilir. Ön bedene dikilir.

Örgü kazak yapılış şeması

Örgü kazak yapılış şeması

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık